Здравей Гост ( Влез | Регистрация )

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Rover 400/200 мотор: К-серия - смяна на антифриза
МнениеПубликувано на: Вто Апр 24, 2007 11:23 pm 
Аватар

Кола:

Дали поради "изтекъл срок на годност" на антифриза или поради замърсявания в следствие на издухала гарнитура тази операция често се налага да бъде извършвана и поражда въпроси. Явно често не се изпълнява т.3 при пълненето и остава въздух в системата, което води до преоткриване законите на физиката. :D Затова реших да преведа това което е написано в RaveCD, за да става всичко "по учебник".
Източването става по следния начин:
1.Сваляте кутията на въздушния филтър
2.Сваляте кората под моотра. (за Rover 400)
3.Поставяте врътката на парното на максимално топло
4.Отваряте капачката на разширителния съд
5.Разкачате изходния маркуч на радиатора(Rover 400 - 3. ; Rover 200 - 6.)
След като изтече течността може да промиете с вода, но не под високо налягане, за да не повредиш радиатора!
Пълнене:
1.Свързвате маркуча с радиатора
2.Врътка за парното си е все така на макс
3.Отвивате пробката за обезвъздушаване (Rover 400 - 12. ; Rover 200 - означ.)
4. И започвате да наливате охладителната течност, докато не протече през пробката.
5.Завивате винта с усилие не повече от 9Nm или 0.9кг.
6.Продължавате да наливате течност докато казанчето не се напълни до нивото на "max"-марката
7. Завивате капачката, и връщате всичко свалено по местото му. Стартирате мотора, оставяте го да работи докато се включи перката, но без да пускате климатика. Гасите и оглеждате да не е протекло от някъде.
8.Оставяте мотора да истине и после допълвате течността в разширителния съд до "max"-нивото

Rover 400:
Изображение

Rover 200:
Изображение

Последна промяна Nikalaki на Съб Юни 09, 2007 11:08 pm, променена общо 1 път

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 26, 2007 8:13 am 
Аватар

Кола:

В стария форум имаше подобна тема и разликата бе само това, че колата работеше с отворена капачка и се затваря след като се включи перката и влизащата вода няма повече мехурчета.
Лично при мен, когато ми сменяха антифриза процедираха по този начин и съм нямал проблем.
Според мен това просто е по-българена вариациа на оригиналната процедура описана по-горе от "Nikalaki".

Имам въпрос за почистването, след пробив на главата разбира се.
Промиха системата с вода но така и не се изчисти напълно. Да знаете някакъв препарат който да се добави в антифриза за по добро изчистване?

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 26, 2007 11:03 am 
Аватар

Кола:

По въпроса с пробката да се изкажа и аз 8) .Много майстори избягват да я развиват защото в повечето случаи се къса резбата и после следва смяна на целия маркуч чиято цена не е ниска.Предишната ми кола беше рено5 и то имаше на всеки маркуч такава пробка и се обезвъздушаваше по определена последователност.Ами не остана нито една здрава като тръгнах да я обезвъздушавам имах големи проблеми след това.След смяна на антифриза на ровера я обезвъздуших по метода който са приложили на galkonti и досега не съм имал проблеми ;)

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 26, 2007 1:14 pm 
Аватар

Кола:

Доста се чудех къде е тази пробка (12 на схемата). Моята кола няма такова нещо, но за сметка на това на нейното място има монтирано парче метална тръба, захваната със скоби за маркучите. :D -съвсем по български. Явно пробката е сдала положението. Така,че ако ви се случи да се повреди пробката и парите за нов маркуч ви се виждат повечко може да пробвате така. От половин година съм с тази кола и нямам течове от това място.

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 18, 2007 10:38 am 

Кола:

Завивате винта с усилие не повече от 9Nm или 0.9кг.
като пристягате така става :twisted: внимателно Това да не ви е москвич! На моя 200 направих абсолютно всичко както го е превел
NIKALAKI абсолютно никакви проблеми нямах! Всичко е перфектно!
Единствено за промиването се замислих... и в крайна сметка на двора вадиш маркуча и врътваш кранчето... стана перефектно само дето докато загреееее и врътне перката мина сумати време а бях настъпил газта... много съм доволен от тая колица :)

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 18, 2007 4:58 pm 
Аватар

Кола:

Само да допълня пробките се скъсаха при развиване а не при навиване ;) явно са били спекли

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юни 09, 2007 10:02 pm 
MK3 TuneR
Аватар

Кола:

Вчера купих червен антифриз на Тексако и реших да сменям :) Следвах указанията от 1вия пост в темата , източих , промих и започнах да пълня както беше описано .... След като ми протече през винта за обезвъздушаване , завих го и допълних до макс нивото , както са указанията след което запалих и чаках да вкл. перката , доста си почахах. Та пусна се перката изчаках я малко да повърти след което загасих мотора и изчаках да изстине и се получи следното нещо . Докато колата беше загряла качи антифриза в казанчето нагоре и след като изстина пак падна на ниво макс ! 99% съм сигурен , че имам въздух в системата :( защото ми събра приблизително 3 литра :( Идеи ? Да пробвам ли метода с капачката ? Не искам да я карам така, да не прееба нещо .. Помагайте

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юни 10, 2007 11:52 am 

Кола:

fifo написа:
възможно е и да има някакъв проблем, но според мен не е този. на казана за това му викат разширителен съд. когато температурата се повиши, антифриза се разширява и няма къде да се дене освен в разширителния казан. може и да не съм прав, само така съм чувал, та нека и други да кажат.

Да това е ролята на казанчето, освен за контейнер и на разширителен съд! няма страшно. Когато се затопли течността се разширява а когато се изтуди се свива.

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юни 10, 2007 12:30 pm 
MK3 TuneR
Аватар

Кола:

Ясно ,че е разширителен съд , но мен ме притеснява това ,че събра малко антифриз... и ми се струва ,че сега колата по-бързо достига работната си температура , стрелката застава малко под средата и там умира. Има ли опасност ако се кара с въздух в охладителната система ? Предполагам има, като резервен вариант ще я мъча с отворена капачка

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юни 10, 2007 3:15 pm 

Кола:

c0mmand3r написа:
Ясно ,че е разширителен съд , но мен ме притеснява това ,че събра малко антифриз... и ми се струва ,че сега колата по-бързо достига работната си температура , стрелката застава малко под средата и там умира. Има ли опасност ако се кара с въздух в охладителната система ? Предполагам има, като резервен вариант ще я мъча с отворена капачка

стрелката там и трябва да си седи! а за другото не е професионално мнение, но щом не е направено да се охлажда с въздух значи не е хубаво да се кара с въздух :) и щом има капачка значи, че тя трябва да си седи там! нека някой друг да посъветва също

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юни 10, 2007 3:39 pm 
MK3 TuneR
Аватар

Кола:

c0mmand3r написа:
като резервен вариант ще я мъча с отворена капачка

Тука малко не ме разбра :) Имах предвид да я мъча да я обезвъздуша с отворена капачка , както бяха писали колегите в една подобна тема :) И наистина не трябва да има въздух в системата , утре дано е жега , че да загрее по-бързо и ще видя какво ще измисля :)

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юни 11, 2007 12:00 pm 
Аватар

Кола:

По-добре първо провери в R CD-то колко охладителна течност събира системата. Иначе и моята като влезе в нормална температура (стрелката по средата) казанчето е пълно почти до горе, а като изстине е на минимума.

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юни 11, 2007 1:01 pm 
Аватар

Кола:

С въздух в системата си все едно без антифриз и може да си навлечеш доста скъпи проблеми! На всичко отгоре не е строго задължително (виж разположението на датчика за температурата) да ти "подскочи" стрелката и може да си джиткаш с много добре затоплен двигател! Потърси някой да ти помогне за обезвъздушаването и по-добре сега не я карай.
flyer написа:
По-добре първо провери в R CD-то колко охладителна течност събира системата. Иначе и моята като влезе в нормална температура (стрелката по средата) казанчето е пълно почти до горе, а като изстине е на минимума.

В тоя случай на моята нивото се вдига с има-няма един пръст.

Изображение

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юни 11, 2007 1:53 pm 

Кола:

ако бях на твое място щях да източа, събери си антифриза в някакъв съд и после го налей отново... нищо не ти коства да пробваш има няма 1 час :) и ти е безплатно... може да не си действал последователно както е написал NIKALAKI

Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа