Здравей Гост ( Влез | Регистрация )

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Що е то SRS и неговия начин на действие.
МнениеПубликувано на: Вто Юни 19, 2007 8:23 am 
Аватар

Кола:

SRS се състои от две предпазни въздушни възглавници (Airbag - еърбег) и два ел. пиропатрона за донатягане на предните предпазни колани. SRS се управлява от електронен блок, който служи за еднократна употреба (сменя се заедно с новите въздушни възглавници). Airbag се задейства при определена сила на челен удар при положение на контактния ключ "ON". При страничен удар този Airbag не се задейства. Забранено е да се поставя детска количка (кошче) на предната дясна седалка заради десния Airbag. Не препоръчвам на водачите да управляват с големи пръстени, големи гривни, големи часовници, очила с малки стъкла, шапка с пластмасова козирка и т.н. Волана се държи възможно най-ниско (затова има спици на "4 часа" и "8 часа") и на възможно най-голямо разстояние. Бутоните за клаксона са в страни от шофьорския Airbag, което е доста неудобно. За сметка на това при отваряне на шофьорския Airbag в момент на натискане на клаксона се намалява вероятността за "изстрелване" на китката на ръката на водача. Пример: възниква опасност от ляв страничен удар; нашия водач "по инстинкт" завърта волана надясно; следва удар; само за 0.1 секунди Airbag се отваря точно когато лявата ръка на водача е в най-горната дясна част на волана; следва дълбок отпечатък на ръчния часовник върху челото на водача. В много непредвидими ситуации Airbag помага много повече, отколкото вреди. Поставянето на предпазен колан е задължително, защото Airbag е проектиран да бъде ефективен в комплект с облегалка за главата и поставен предпазен колан. На практика този Airbag е от първо поколение въздушни възглавници, които имат много силен заряд на пиропатрона, който ги отваря. При достатъчно силен челен удар: тялото е относително неподвижно (заради колана); главата рязко отива напред (заради своята собствена инерция); въздушната възглавница се отваря с голяма скорост и удря главата; възниква така наречения "къмшичен удар"; главата тръгва назад и се удря в облегалката за глава; следват още 1-2 затихващи колебания и главата остава върху въздушната възглавница; въздушната възглавница веднага спада, за да не се задуши водача от липса на въздух за дишане. Облегалката за глава трябва винаги да се регулира според ръста на водача така, че да подпира най-изпъкналата част на главата отзад. Недопустимо е облегалката да подпира горната част на тила (повечето водачи си мислят, че така им е най-удобно, но не подозират риска от евентуална травма на шията). Облегалката за глава и напълно отворената въздушна възглавница определят колебанието на главата така, че да няма фатални травми по шията. Този модел няма странични въздушни възглавници. Пиропатроните на предпазните колани се управляват от електронния блок "SRS" и служат за еднократно използване. След като гръмне пиропатрона, колана автоматично се донатяга, за да "залепи" пътника за седалката. Почти винаги след това колана може да се използва многократно по същия начин, както преди удара, но вече не се разчита на пиропатрона.

Допълнително INFO по темата:
http://en.wikipedia.org/wiki/Airbag

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 19, 2007 5:21 pm 
Аватар

Кола:

Още веднъж благодаря и за информацията във форума. Ще погледна и в
http://en.wikipedia.org/wiki/Airbag

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 13, 2007 10:20 pm 
Аватар

Кола:

А по принцип системата трябва да минават на преглед и промяна през определен период от време, нали? В сервизната ми книжка пише, че следващата смяна на модулите трябва да бъде на 11.2006г. :x

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юли 14, 2007 7:38 pm 

Кола:

10 години е периода, ама колко ли ще струва смяната му (пиропатрон)?, май някъде в rave-cd прочетох...

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 10, 2007 9:08 pm 
Аватар

Кола:

Ами ако няма пиропатрони как ще се оворят тогава.

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Окт 11, 2007 8:42 am 
Аватар

Кола:

dido написа:
Ами ако няма пиропатрони как ще се отворят тогава?

Няма пиропатрони на коланите.

Изображение

Последна промяна jenevus на Пон Окт 15, 2007 9:07 am, променена общо 1 път

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Дек 14, 2007 2:04 pm 

Кола:

Аз имам Rover 200, взех си го февруари. В началото на таблото ми се индикираше SRS само докато съм на контакт и след като запаля изчезваше. Доколкото аз знам, трябва да светва само за около 6 сек и след запалване да изгасне. От много отдавна, обаче SRS-ът свети постоянно. Някой има ли информация какво точно не е наред и как бих могла да го поправя?

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Дек 14, 2007 2:56 pm 
Администратор
Аватар

Кола: Rover 600

Ползвай търсачката, има отговр на въпроса ти.

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Дек 15, 2007 2:30 pm 

Кола:

ок, благодаря :)

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Яну 22, 2008 2:44 pm 
Аватар

Кола:

мда..., дълго време разпитвах познати и приятели що за чудо е това и за какво служи - SRS, което като дам на контакт и светва ей там долу в дясно на таблото и после си угасва, всеки вдигаше раменца и казваше "ааааа не знам :?: " . Благодаря за инфото :)

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 01, 2010 8:09 pm 

Кола:

на мен ми свети само на волана докато запаля,а на таблото не светва някои може ли да ми каже дали е грамнал air-bag-а

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 01, 2010 8:09 pm 

Кола:

на мен ми свети само на волана докато запаля,а на таблото не светва някои може ли да ми каже дали е грамнал air-bag-а

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Ное 02, 2010 11:58 am 
Аватар

Кола: Honda Civic MB2

ayhan написа:

Кое ти свети на волана колега! :?: Лампата се намира на таблото, и свети при включване на контакт и след няколкото секунди изгасва( това е нормалната работа на системата) Ако свети постоянно или въобще не свети ,значи има проблем (някой джамбази се изтарикатяват и свалят лампа ,за да не се вижда че свети постоянно:wow: )

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 03, 2010 2:06 pm 

Кола:

jorko82 написа:
ayhan написа:

Кое ти свети на волана колега! :?: Лампата се намира на таблото, и свети при включване на контакт и след няколкото секунди изгасва( това е нормалната работа на системата) Ако свети постоянно или въобще не свети ,значи има проблем (някой джамбази се изтарикатяват и свалят лампа ,за да не се вижда че свети постоянно:wow: )

На Rover 400 има лампа и на волана!Самия надпис свети:)
И на таблото също трябва да има,но явно е извадена или е изгоряла ;)

Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа